materiały

Zachęcamy do zapoznania się z naszymi materiałami informacyjnymi.

pobierz ulotkę

Solidny partner

Nasze usługi i produkty pomagają biznesowi zredukować koszty, poprawić wydajność i zwiększyć bezpieczeństwo.

Artykuły Strona główna Biurkowa rewolucja

image

Biurkowarewolucja

Wirtualizacja stanowisk pracy to nowa fala działań mających na celu optymalizację IT. Kluczem do sukcesu jest właściwy wybór architektury i technologii.

Wirtualizacja stanowisk pracy wydaje się logicznym krokiem po sukcesie projektów wirtualizacyjnych prowadzonych w centrach danych. Potrzeba jest realna. Kłopoty związane z istniejącymi modelami wykorzystania komputerów biurkowych, zwłaszcza w dużych organizacjach, sprawiają, że wprowadzenie zmian jest koniecznością. O ile bowiem utrzymanie komputera PC nie jest stosunkowo skomplikowanym zadaniem, to w dużych firmach kwestia dostępności, bezpieczeństwa, administracji, aktualizacji, upgrade'ów czy wsparcia użytkownika przekładają się na duże problemy i duże koszty. Według rozmaitch badań tylko 20% kosztów ze stanowiskiem pracy dotyczy sprzętu. Cała reszta czyli 80% to koszty obsługi.

Celem VDI (Virtual Desktop Infrastructure), czyli wirtualnej infrastruktury desktopowej, jest przeniesienie tej złożoności z biurek do centrów przetwarzania danych. Przed użytkownikiem pozostawiony zostaje tylko monitor i terminal zapewniający łączność z serwerem. (…)

Technologia niesie ze sobą wiele korzyści, jednak kluczem do sukcesu jest dokładna analiza sytuacji i wybór właściwego rozwiązania, które zostanie precyzyjnie dopasowane do potrzeb konkretnej organizacji. VDI odnosi się bowiem do kilku różnych architektur, pozwalających na osiągnięcie tak postawionego celu. Składają się na nie technologi wirtualizacji oraz hostingu aplikacji, hostingu platform oraz usług związanych z cloud computing. W zależności od dokonanego wyboru przyniosą niec inny zestaw korzyści i problemów, z którym trzeba będzie się zmierzyć i rozwiązać.

Prosta historia

Jedną z najważniejszych zalet VDI jest łatwiejsze administrowanie i obsługa. Instalowanie czy naprawianie terminala na biurku użytkownika jest wielokrotnie szybsze niż w przypadku standardowego komputera PC. Centralizacja udostępniania aplikacji czy brak konieczności testowania różnych konfiguracji to także istotne korzyści. Według szacunków koszty zarządzania sprzętem i aplikacjami w porównaniu do tradycyjnych komputerów biurkowych są niższe od 60 do 70%.

Z punktu widzenia użytkownika oznacza to wyższy poziom jakości obsługi i szybszy czas reakcji w przypadku awarii. Eksperci Fujitsu Technology Solutions zwracają przy tym uwagę, że powierzenie administrowania wirtualną infrastrukturą desktopową zewnętrznej firmie pozwala osiągnąć dodatkowe korzyści.

Niezaprzeczalną zaletą modelu VDI w ramach, którego dane przechowywane są w data center jest bezpieczeństwo. Dane zgromadzone na serwerach w centrum przetwarzania danych są o wiele lepiej chronione niż na komputerach użytkowników. Zmniejsza się ryzyko utraty danych czy ich kradzieży, a plan zachowania ciągłości biznesowej przenoszone są na zupełnie nowy poziom. W przypadku awarii przywrócenie środowiska pracy użytkownika z kompletem danych wymaga jedynie postawienia przed nim terminala i monitora.

Choć nie dla wszystkich będzie to mocny argument, wirtualne stanowisko pracy to jedna z „zielonych technologii”. Przeniesienie przetwarzania do centrum danych pozwala na skoncentrowanie wysiłków związanych z efektywnością i zapewnieniem ciągłości w jednym miejscu. Dzięki temu eliminuje się pobór setek watów per PC na rzecz 1 tys. warów per serwer. Koszty zasilania i chłodzenia mogą ulec zmniejszeniu nawet o blisko 90%. Co więcej, zastąpienie kilkuset komputerów PC nowoczesnymi terminalami przekłada się w ciągu kilku lat na oszczędności przekraczające 1 mln zł.

Projekt VDI nie wymusza dokonywania dużych inwestycji w nowe terminale. W pierwszej fazie użytkownicy mogą korzystać z dotychczasowych komputerów, które będą działać jako terminale. Jeśli więc typowych czas pracy komputera PC w firmie wynosi 3 lata, to wirtualizacja pozwala wydłużyć ten okres do 5 lat. Dopiero potem rozpocznie się cykl wymiany urządzeń na biurkach.

Uwaga na rafy

Korzyści to jednak jedna strona medalu. Doświadczenia działu usług Fujitsu Technology Solutions wyniesione z pionierskich projektów VDI wskazują, że istnieją również zagrożenia. Wynikają przede wszystkim z faktu dostępności na rynku różnych technologii. Sukces projektu warunkuje ich właściwy dobór do specyficznych potrzeb przedsiębiorstwa.

Jednym z kluczowych zagadnień jest jest izolacja aplikacji. W komputerze PC interakcje pomiędzy setkami aplikacji powodują konflikty i problemy. Wirtualizacja pozwala na izolowanie programów i uproszczenie zarządzania. Potencjalnym problemem jest wirtualizowanie aplikacji, które komunikują się z warstwą sprzętową i systemem operacyjnym. Wyeliminowanie tego problemu w przypadku pewnych aplikacji nie będzie łatwe. Właściwe rozwiązanie problemu wymaga zmian w podejściu architektów i programistów tworzących aplikacje, którzy mszą zaakceptować wirtualizację jako warstwę. Rozwiązaniem jest również hostowanie aplikacji z wykorzystaniem sprawdzonych technologii. Inny potencjalny problem to kwestie związane z licencjami. Nie wszyscy dostawcy oprogramowania dostosowali swoje cenniki i modele licencjonowania do wirtualizacji. Wirtualizacja i hosting aplikacji to jeszcze nie w pełni zwirtualizowane środowisko VDI. Docelowy model to kopia środowiska operacyjnego, która uruchamiana jest na potrzeby użytkownika w centrum przetwarzania danych. Dzięki temu możliwe jest takie dostosowanie środowiska, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnego komputera.

Trzeba przy tym pamiętać, że takie podejście wymaga większej mocy serwerów, ale daje takie możliwości, że użytkownicy w praktyce nie zauważą różnicy pomiędzy starym a nowym modelem. Dla wielu organizacji może się to jednak okazać barierą. Dlatego należy mieć pewność, że centrum przetwarzania danych poradzi sobie z obciążeniem, jakie wygenerują równocześnie użytkownicy, uruchamiając swoje terminale po przyjściu rano do pracy.

autor: Dariusz Kwieciński,
źródło: it się liczy, INK Communication Sp. z o.o.

Outsourcing informatyczny

Outsourcing informatyczny

Outsourcing jest nowoczesną strategią zarządzania, która polega na oddaniu na zewnątrz (partnerowi zewnętrznemu) zadań niezwiązanych bezpośrednio z podstawową działalnością firmy.

Outsourcing IT

Strony internetowe

Strony internetowe Warszawa

Oferujemy usługi w zakresie projektowania oraz tworzenia funkcjonalnych stron internetowych (strony www) zgodnie z obowiązującymi standardami.

Strony www

Zimbra collaboration suite

Zimbra Collaboration Suite

Zimbra Collaboration Suite (ZCS) 7.0 jest nowoczesną, innowacyjną aplikacją wspierającą pracę grupową oraz umożliwiającą dostęp do własnego serwera poczty elektronicznej.

Zimbra Collaboration Suite